|
ZSU - SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
27 marca 2014 roku nasza szkoła otrzymała Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Jest to szczególne wyróżnienie i uhonorowanie naszych dwuletnich wysiłków, aby znaleźć się w zaszczytnym gronie SzPZ.
Koncepcja Szkoły Promującej Zdrowie narodziła się w Europie w połowie lat 80 dwudziestego wieku. W 1991 r. Światowa Organizacja Zdrowia zaproponowała Polsce, Czechosłowacji i Węgrom realizację projektu: „Szkoła Promująca Zdrowie”. W 1992 r. utworzona została Europejska Sieć Szkół Promujących Zdrowie. Obecnie obejmuje ona 45 krajów, którym wspólnie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia, Rada Europy i Komisja Europejska.
Nadrzędnym celem SzPZ jest zdrowy styl życia społeczności szkolnej i lokalnej.
Aby to osiągnąć społeczność szkolna powinna starać się m.in.:
ZSU - SZKOŁA PROMUJĄCA ZALECENIA EUROPEJSKIEGO KODEKSU WALKI Z RAKIEM
28 marca Zespół Szkół Uzdrowiskowych w Rabce otrzymał Certyfikat Szkoły Promującej Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Wyróżnienie otrzymują szkoły, które w aktywny sposób promują i popularyzują w swoim środowisku zasady Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, poprzez projekty, lekcje, warsztaty, udział w konferencjach i konkursach poświęconych profilaktyce antynowotworowej.
REALIZUJEMY DWA GŁÓWNE CELE SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE Po zapoznaniu Rady Pedagogicznej, uczniów i wszystkich pracowników szkoły z koncepcją, strategią i modelem tworzenia Szkoły Promującej Zdrowie (SzPZ) oraz uzyskaniu akceptacji powyższych środowisk 11.01.2013 r. podpisaliśmy deklarację przystąpienia do udziału w programie „Szkół Promujących Zdrowie„. Koordynatorkami ds. promocji zdrowia w szkole zostały: Sylwia Koperniak i Agata Spyra. Pierwszym zadaniem zespołu było określenie problemów priorytetowych. Diagnozy i wyboru dokonano na podstawie przeprowadzonych wśród nauczycieli i uczniów rozmów. Wyłoniono następujące zadania do realizacji na najbliższe trzy lata:
I. Proces adaptacji uczniów do warunków sanatoryjnych, II. „Łatwiej zapobiegać niż leczyć” - profilaktyka uzależnień.
Realizacja programu Szkoły Promującej Zdrowie przebiegała w następujących etapach:
WARSZTATY HIV/AIDS
30 listopada 2015r. w naszej szkole rozpoczął się cykl spotkań z uczniami II i III klasy gimnazjalnej dotyczący profilaktyki zakażeń HIV/AIDS. Podczas pierwszego spotkania, młodzież wysłuchała wykładu mgr Elżbiety Karnickiej, nauczycielki bibliotekarki i jednocześnie Edukatorki Krajowego Centrum ds. AIDS. Długi, bo dwugodzinny wykład wzbogacony był prezentacją „Ty wybierasz” oraz filmem (dot. namnażania HIV w organizmie) i dotyczył:
1. Epidemiologii zakażeń HIV w Polsce na tle świata; 2. Rysu historycznego epidemii HIV; 3. Naturalnego przebiegu zakażenia HIV; 4. Dróg zakażeń HIV; 5. Sposobów unikania i minimalizowania ryzyka zakażenia HIV; 6. Życia z HIV, 7. Leczenia antyretrowirusowego; 8. Testowania w kierunku HIV;
Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań prowadzącej.
Kolejne spotkania były prowadzone w formie warsztatów przez panią pedagog – mgr Annę Wojtyczko i panią psycholog Jadwigę Maciążek. Uczniowie, wykonując rozmaite ćwiczenia, obalali mity i ustalali prawdę, związaną z zagadnieniami HIV/AIDS oraz ćwiczyli zachowania asertywne. Zapoznali się z autentycznymi historiami z życia osób HIV+, przedstawionymi w filmie „Życie pod murem”. Chętni uczniowie wykonali także plakaty.
Mamy nadzieję, że wybory dokonywane przez naszych uczniów dorosłym życiu będą świadome i odpowiedzialne!
OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY "JEDZ ZDROWO"
WARSZTATY PROMUJĄCE ZALECENIA „EUROPEJSKIEGO KODEKSU WALKI Z RAKIEM”
20 października 2015 roku w ramach realizowanego w naszej szkole: „MAŁOPOLSKIEGO PROGRAMU EDUKACJI ZDROWOTNEJ”, Programu „SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE” oraz Programu „SZKOŁA PROMUJĄCA ZALECENIA EUROPEJSKIEGO KODEKSU WALKI Z RAKIEM” zorganizowane zostały warsztaty „Żyjesz zdrowo – wygrywasz”. Głównym celem warsztatów było zapoznanie uczniów z czynnikami środowiskowymi przyczyniającymi się do powstawania nowotworów. Zajęcia integrowały uczniów, zachęcały do prawidłowego odżywiania i aktywnego trybu życia oraz unikania wszelkich używek. W ramach współpracy międzyszkolnej na warsztaty zostali zaproszeni uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami ze Szkoły dla dzieci niewidomych i słabowidzących w Rabce Zdroju. Warsztaty rozpoczęły się od prelekcji na temat idei „EUROPEJSKIEGO KODEKSU WALKI Z RAKIEM”. Podczas całego turnusu uczniowie przygotowywali się do warsztatów. Nauczyciele biologii prowadzili lekcje na temat zaleceń „EUROPEJSKIEGO KODEKSU WALKI Z RAKIEM”. Podczas rozwiązywania testów wychowankowie wykazali się bardzo dużą wiedzą na temat zdrowia. Przeanalizowali negatywne konsekwencje podjętych decyzji o paleniu papierosów, marihuany czy piciu alkoholu. Uczniowie oglądali także filmy edukacyjne na temat alkoholu, tytoniu oraz zdrowego odżywiania. W czasie zajęć plastycznych powstały ciekawe i pełne przesłań plakaty, które zostały zaprezentowane na wystawie.
ZDROWE ODŻYWIANIE
W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła przystąpiła do realizacji MAŁOPOLSKIEGO PROGRAMU EDUKACJI ZDROWOTNEJ pod patronatem Kuratorium Oświaty w Krakowie, którego celem jest przede wszystkim poznawanie siebie, zrozumienie, czym jest zdrowie, rozwijanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne i innych ludzi, wzmacnianie poczucia własnej wartości i wiary w swoje możliwości, rozwijanie umiejętności osobistych i społecznych jak również przygotowanie się do uczestnictwa w działaniach na rzecz zdrowia i tworzenie zdrowego środowiska w domu, szkole, miejscu pracy, społeczności lokalnej.
Październik to miesiąc pod hasłem - "Nie bądź niewolnikiem jedzenia, wybierz zdrowie".
16.10.15r. pani Marta Kościelniak - terapeutka, zajmująca się pomocą uczniom z zaburzeniami odżywiania przedstawiła naszym wychowankom jakie są najważniejsze zasady zdrowego żywienia i jakie skutki somatyczne i psychologiczne niesie ze sobą nieodpowiednia dieta.
OTO 10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU SZKOLNYM
ŻYCZYMY POWODZENIA W WALCE ZE SWOIMI SŁABOŚCIAMI...
„SZLAKIEM PROMOCJI ZDROWIA” Dnia 14.04.2015 r. młodzież naszego Liceum wzięła udział w PROZDROWOTNYM PROGRAMIE EDUKACYJNYM pod hasłem „SZLAKIEM PROMOCJI ZDROWIA” zorganizowanym przez Krakowską Wyższą Szkołę Promocji Zdrowia z siedzibą w Krakowie. Był to program skierowany do młodzieży, a każdy uczestnik otrzymał bezpłatny Certyfikat. Zajęcia w ramach programu podzielone były na dwie części: 1. Wykładowo - teoretyczna, w której poruszono tematy dotyczące profilaktyki zakażeń, zdrowego kręgosłupa, prawidłowej diety oraz skóry w okresie dojrzewania. 2. Warsztaty w udzielaniu pierwszej pomocy, w czasie których uczniowie pod okiem fachowców doskonalili zasady udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. W czasie trwania zajęć były również do dyspozycji uczestników różne stanowiska, na których można było ocenić postawę ciała, uczestniczyć w klasycznym masażu, dokonać pomiaru tkanki tłuszczowej, BMI i spirometrii, zbadać tętno, RR i cerę wraz z doradztwem jej pielęgnacji. Młodzież jest bardzo zadowolona z przeprowadzonych warsztatów. Pozwoliły one im utrwalić dotychczasową wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, która powinna być jak najczęściej powtarzana zwłaszcza w formie zajęć praktycznych.
|