Prawo do lecznictwa uzdrowiskowego
Rodzice mają prawo, aby dzieci przewlekle chore i te, które często chorują np. na anginę, zapalenie ucha, oskrzeli, infekcje o podłożu alergicznym, zapalenie zatok, gardła, migdałków, są po urazach ortopedycznych, leczyły się w uzdrowisku. Szczególnie dobre efekty rehabilitacji uzyskuje się wtedy, jeżeli dziecko zostanie skierowane do uzdrowiska, na dalszy proces leczenia, bezpośrednio z oddziału szpitalnego. Leczenie uzdrowiskowe jest dla dzieci bezpłatne i podlegają mu dzieci od 3 do 18 roku życia. Turnus trwa 27 dni.
„Uzdrowisko Rabka” S.A to znane w całej Polsce Uzdrowisko dla dzieci i dorosłych. Od wielu lat prowadzone jest tutaj leczenie dzieci i młodzieży z nawracającymi i przewlekłymi infekcjami górnych oraz dolnych dróg oddechowych, astmą oskrzelową, alergią, cukrzycą, otyłością, chorobami kardiologicznymi oraz ortopedycznymi (skrzywienia kręgosłupa i wady postawy).
Dzieciom przebywającym na leczeniu zapewniamy opiekę wyspecjalizowanej kadry medycznej i pedagogicznej. Wszystkie zabiegi lecznicze wykonywane są na miejscu. Oferujemy bogatą gamę zabiegów z zakresu elektrolecznictwa, światłolecznictwa, kinezyterapii, hydroterapii.
Harmonogram turnusów na rok 2022
Harmonogram turnusów Olszówka - opiekun z dzieckiem 2022
Jak uzyskać skierowanie na leczenie?
- na wniosku należy wypełnić: imię i nazwisko dziecka, pesel, nr telefonu rodzica (opiekuna prawnego),
- tak wypełniony wniosek można:
- złożyć osobiście w sekretariacie Zespołu Szkół Uzdrowiskowych w Rabce, ul. Słowackiego 10, 34-700 Rabka Zdrój, lub w „Uzdrowisku-Rabka” S.A przy Orkana 49, 34-700 Rabka Zdrój,
- wysłać faxem na numer: (18) 26 76 444,
- wysłać mailem na adres:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lubTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - dalsze informacje wypełni lekarz podczas TELEPORADY dzwoniąc pod numer podany we wniosku/skierowaniu.
Załącznik - wzór skierowania na leczenie sanatoryjne
Szkoła w sanatorium
Podczas pobytu na leczeniu uzdrowiskowym dzieci i młodzież realizują obowiązek nauki w zakresie szkoły podstawowej i liceum w Zespole Szkół Uzdrowiskowych w Rabce. Budynek szkoły i szpitala stanowią wspólny kompleks leczniczo — rehabilitacyjno — dydaktyczny.
- Nasza szkoła jest szczególna - działa przy placówce leczniczej, dostosowujemy więc tempo pracy i wymagania do indywidualnych możliwości chorego dziecka. Sprzyjają temu małoliczne klasy (do 16 osób).
- Szkoła jest bardzo dobrze wyposażona, z zaangażowaną, świetnie wykształconą kadrą nauczycielską dbającą o to, aby uczniowie przebywający na leczeniu zachowali ciągłość nauki po powrocie do szkoły macierzystej.
- Wszystkie dzieci uczestniczą w zajęciach szkolnych, które odbywają się w godzinach od 8.45 do 15.30. W tym czasie wyznaczona jest dwugodzinna przerwa na zabiegi lecznicze oraz godzinna przerwa na obiad.
- Uczniowie szkoły podstawowej kontynuują u nas naukę języka angielskiego i niemieckiego.
- Szkoła zatrudnia psychologa i pedagoga, którzy udzielają pomocy dzieciom i młodzieży z trudnościami adaptacyjnymi, emocjonalnymi, edukacyjnymi oraz z problemami wieku dorastania.
- Po zakończeniu nauki w szkole sanatoryjnej, uczniowie otrzymują zaświadczenie o realizacji obowiązku szkolnego wraz z uzyskanymi ocenami z poszczególnych przedmiotów. Oceny te powinny być uznane w szkole macierzystej. Ocena z zachowania za okres pobytu w naszej placówce uwzględnia zachowanie ucznia-pacjenta w szkole i na oddziale.
PROSIMY RODZICÓW I OPIEKUNÓW O ZWRÓCENIE UWAGI, ABY DZIECKO ZABRAŁO DO SANATORIUM SWOJE PODRĘCZNIKI, ĆWICZENIA, ZESZYTY ORAZ PRZYBORY SZKOLNE
W czasie, gdy nasi uczniowie nie uczestniczą w zajęciach szkolnych, opiekę nad nimi sprawują wychowawcy z Zespołu Pozalekcyjnych Zajęć Wychowawczych.
Ich praca ukierunkowana jest głównie na:
- zapewnienie prawidłowego przebiegu procesu adaptacji dziecka w nowych warunkach,
- organizowanie aktywnego wypoczynku w formie spacerów, pieszych i autokarowych wycieczek, gier i zabaw sportowych,
- organizowanie zajęć świetlicowych (gier psychoedukacyjnych, plastycznych, muzycznych, tanecznych, teatralnych),
- przygotowanie programów artystycznych na szkolne uroczystości,
- poznawanie tradycji i kultury regionu gorczańskiego i podhalańskiego,
- współpracę ze środowiskiem lokalnym (GOPR, MOK, Biblioteka Miejska), a także ze szkołami otwartymi i sanatoryjnymi na terenie Rabki.