12 lutego 2025 r., o godz. 14.00 w Willi Pod Aniołem, z inicjatywy Krystiana Mordarskiego – dyrektora Zespołu Szkół Uzdrowiskowych w Rabce nastąpiło uroczyste otwarcie połączonych wystaw:
- makiet Antoniego Lasoty,
- pokonkursowej wystawy kartek i szopek Bożonarodzeniowych biorących udział w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczno-Technicznego „Szopka Bożonarodzeniowa”.
Cele jakie przyświecały konkursom organizowanym przez Zespół Szkół Uzdrowiskowych w Rabce to przede wszystkim kultywowanie tradycji kartek i szopek bożonarodzeniowych oraz rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczestników w wieku szkolnym. W galerii zaprezentowano ponad 111 kartek i 40 szopek, które nadesłano ze szkół i placówek oświatowych z całej Polski.
Wystawa makiet Antoniego Lasoty z Mysłowic, przedstawia budowle sakralne oraz obiekty związane ze Śląskiem. Wernisaż wystaw był także okazją do uhonorowania Antoniego Lasoty Honorowym Tytułem „Przyjaciel Szkoły Uzdrowiskowej” i wręczeniem pamiątkowej statuetki.
Pomysł docenienia osób zasłużonych dla szkoły zrodził się w roku 2021. Od tego czasu otrzymali go: Rabczańscy Kawalerowie Orderu Uśmiechu /Mariola i Piotr Burcanowie, Wanda Wiecha, Joachim Buchwald, Józef Mateja, Andrzej Pogorzelski/, Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego, Marta Malec-Lech – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Maria Dunaj - Dyrektor Oddziału Terenowego Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju, Annie Źrubek i Jadwiga Kawwa - Prezesi „Uzdrowisko-Rabka” S.A. Honorowy tytuł może otrzymać osoba prywatna, firma lub instytucja, która przyczyniła się do rozwoju i podniesienia rangi Zespołu Szkół Uzdrowiskowych w Rabce, spełniając niektóre z kryteriów opracowanego regulaminu. Tytuł ten może być przyznany tylko raz. Nadaje go kapituła honorowego tytułu.
W bieżącym roku kapituła postanowiła wyróżnić Antoniego Lasotę, który przyczynił się do zacieśnienia więzi między szkołami Kawalerów Orderu Uśmiechu z Rabki i Mysłowic. Pan Antoni odwiedza naszą placówkę dzieląc się swoją mądrością życiową i dobrem, które przekazuje młodemu pokoleniu niczym dziadek - wnukom. Posiada niezwykłą zdolność inspirowania młodych ludzi do kreatywności, samodzielności oraz szacunku dla innych, co przyczynia się do ich osobistego rozwoju.
W czasie uroczystości wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach Programu Rządowego "Laboratoria Przyszłości"