Pokaż panel boczny

29 stycznia gościliśmy w naszej szkole Panią dr Katarzynę Ceklarz- cenioną etnolog i socjolog, współzałożycielkę Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec, autorkę wielu poczytnych publikacji poświęconych tradycji i historii różnych grup etnograficznych, wykładowcę akademickiego, Osobowość Rabki- Zdroju, przewodnika beskidzkiego, a także  pasjonatkę kultury i historii naszego regionu.

Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu pt. „Etnodizajn w pamiątkarstwie na Podtatrzu”.

Czym jest etnodizajn? To nowy nurt we wzornictwie, który łączy elementy twórczości ludowej ze współczesnymi trendami.

Uzupełnieniem wykładu była prezentacja obrazująca, jak zmieniał się wygląd pamiątek z Podhala na przestrzeni lat- począwszy od drewnianych kasetek i ciupag, które już w latach 30-tych ubiegłego wieku turyści kupowali na Krupówkach, poprzez pamiątki, które miały niewiele wspólnego z regionem i można je było kupić w różnych zakątkach Polski, a skończywszy na oryginalnej i kosztownej biżuterii nawiązującej kształtem do oscypka. Na podstawie prezentacji  można było niestety zauważyć, jak tradycja została skomercjalizowana, aby zaspokoić gust odbiorców, gdyż to oni głównie kształtują rynek pamiątek, który świadczy o poczuciu estetyki.

Pani Katarzyna Ceklarz jako wykładowca akademicki zapoznała uczniów z ofertą studiów na kierunku „Sport i turystyka na terenach górskich” w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu i przedstawiła różne możliwości pracy po ich ukończeniu. Dziękujemy za ciekawe spotkanie i mamy nadzieję na kolejne, gdyż Pani Katarzyny można słuchać bez końca.

Galeria:

W kilku słowach

o naszej placówce

Zespołu Szkół Uzdrowiskowych w Rabce Zdrój to placówka, która kładzie nacisk na bezpieczeństwo i rozwój uczniów. Zapewnia wsparcie podczas procesu leczenia oraz kontynuację nauki po powrocie do szkoły macierzystej. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu i odpowiednim warunkom pracy, umożliwia efektywną organizację zajęć. 

Nasza szkoła to miejsce integracji i promocji wartości patriotycznych.

Stawiamy na zdrowy styl życia, dbając o dobre nawyki żywieniowe i regularną aktywność fizyczną. Wszystko to składa się na unikalną atmosferę i pozytywne otoczenie, które sprzyjają rozwojowi uczniów.

Czytaj więcej

Informacje kontaktowe:

load