Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
ROK SZKOLNY 2014/2015
Szkolny Klub Gotowania
W ramach Programu Comenius Młodzież naszego LO po raz kolejny spotkała się w Szkolnym Klubie Gotowania. Tym razem pracowaliśmy nad pomysłem na zdrowy i pożywny obiad w szkolnej stołówce. A oto nasz wybór: krem z brokułów z jogurtem naturalnym, risotto z ryżu brązowego z warzywami oraz zestaw surówek . Na deser proponujemy sałatkę owocową.
SMACZNEGO!!!Spotkanie Opłatkowe
Jest szczególny dzień w roku, kiedy każdy zwykły człowiek bierze do swych rąk kawałek białego i kruchego opłatka, by podzielić się z bliskimi, krewnymi, przyjaciółmi. Tym dniem jest Wigilia, kiedy to jak w żaden inny dzień poddajemy się nastrojowi, refleksji i wspomnieniom dni które są za nami, wspomnieniom o tych, których już nie ma na tej czy kolejnej wieczerzy wigilijnej, którzy kiedyś, tak jak my teraz przeżywali radość tego wieczoru. Na tegoroczne Święta życzymy wszystkim spokoju i radości, miłości i zrozumienia oraz spełnienia najskrytszych marzeń.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Samorząd UczniowskiBetlejemskie Światło Pokoju
Betlejemskie Światło Pokoju jest już w szkole i klinikach Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc. W poniedziałek nasi harcerze zanieśli Światełko do Urzędu Miasta w Rabce i złożyli życzenia wszystkim pracownikom.
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
Serdecznie zapraszamy na kiermasz świąteczny , który odbędzie się 14 grudnia(niedziela) w Parafii Świętej Tereski od Dzieciątka Jezus.Dochód przeznaczymy na pomoc rodzinom,które ucierpiały w sierpniowych powodziach.
WARSZTATY ORIGAMI
Dnia 6 listopada 2014r uczniowie LO przy ZSU w Rabce wzięli udział w warsztatach zorganizowanych z okazji obchodów Światowych Dni Origami /24.10-11.11.2014/.Uczestnicy poznali historię japońskiej dziewczynki Sadako Sasaki która w wieku 11 lat zachorowała na białaczkę będąca wynikiem jej napromieniowania podczas ataku bomby atomowej na Hiroszimę w 1945 r. Dziewczynka postanowiła złożyć 1000 żurawi z kwadratu, by wyzdrowieć zgodnie z przesłaniem japońskiej legendy. Żuraw jest bowiem wyrazem tęsknoty za zdrowiem, życiem i pokojem. Podczas pobytu w w szpitalu Sadako złożyła 644 ptaki. Po jej śmierci - (25 pazdziernika 1955) jej koleżanki i koledzy złożyli pozostałe żurawie, a w Parku Pokoju w Hiroszimie postawiono pomnik upamiętniający dziewczynkę ze złotym żurawiem. Uczniowie LO złożyli także kolorowe żurawie -najbardziej znany symbol japońskiego origami. Na wykonanie modelu niewątpliwie wpłynęła powyższa legenda mówiąca, że złożenie 1000 żurawi przynosi dobre zdrowie i długie życie, nie tylko dla osoby składającej, ale również dla osoby obdarowywanej. Uczestnikom towarzyszyły pozytywne emocje podczas składania papieru , oraz doskonalili swoje umiejętności z zakresu: precyzji ruchów rąk, koncentracji i zapamiętywania. W trosce o zdrowie, uczniowie zaprezentowali na forum grupy informacje dotyczące wartości odżywczych owoców z sadu i korzyści z picia soków owocowych. Wykonali też z kwadratu płaskie modele jabłka, gruszki i śliwki .
Bądź bezpieczny na drodze – nie zapominaj o odblaskach
Jak bezpiecznie korzystać z przejścia dla pieszych i poruszać się po drodze? Dlaczego warto nosić elementy odblaskowe? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskali uczniowie uczestniczący w warsztatach „Nie zapominaj o odblaskach”, które wraz z Policją przygotowała i prowadziła pani Małgorzata Worwa 28.09.2014r. Kampania odbywała się w ramach projektu Szkoła Promująca Zdrowie i propagowała zasady bezpiecznego poruszania się pieszych i rowerzystów po drogach.
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,
ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ,
ani prawa do przyszłości”.
6 listopada odbyła się w naszej szkole szczególna lekcja historii przygotowana i prowadzona przez nauczyciela historii, p.Bogdana Zalińskiego. Historia Polski pod zaborami oraz wydarzenia I wojny światowej były tematem wykładu ilustrowanego slajdami. Młodzież pod kierunkiem p. Mariusza Myśliwego śpiewała pieśni legionowe i patriotyczne ( karaoke ). Uroczystość pełna wzruszeń ,dała uczniom i nauczycielom powody do refleksji nad miejscem każdego z nas w historii, którą i my tworzymy.
XVII Wojewódzki Konkurs Ortograficzny
Już po raz siedemnasty, w dniu 22 października 2014r. odbył się Konkurs Ortograficzny organizowany przez Zespół Szkół Uzdrowiskowych w Rabce. Uczestnikami byli uczniowie przebywający w placówkach leczniczych. Jak co roku, zmagania ortograficzne odbyły się w grupach uczniów klas: IV-VI szkoły podstawowej, I-III gimnazjum i liceum ogólnokształcącego. Wyłonione w konkursach wewnątrzszkolnych trzyosobowe grupy reprezentowały swoje szkoły tj. Zespół Szkół przy Śląskim Centrum Rehabilitacyjno- Uzdrowiskowym im. dr Adama Szebesty w Rabce –Zdroju oraz Zespół Szkół Uzdrowiskowych w Rabce. Również w tym roku , z zawiłościami ortografii zmagali się uczniowie-pacjenci IGiCHP w Rabce. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
„ Wśród wielu ważnych spraw daj siebie innym”
14 października odbyła się uroczystość, w której uczestniczyli nauczyciele, wychowawcy, uczniowie i pracownicy szkoły . To był szczególny dzień dla uczniów klasy I, którzy w tym dniu złożyli ślubowanie. Pani dyrektor wręczyła też akty ślubowania.Uczniowie przygotowali program artystyczny, w którym słowa: miłość, wyrozumiałość, wdzięczność, dobroć, prawda, tolerancja, pomoc i cierpliwość tak dobitnie charakteryzują naszych nauczycieli. Składając życzenia i wręczając kwiaty, wychowankowie podziękowali nauczycielom za trud włożony w edukację młodzieży. Pani dyrektor Urszula Dec- Palarczyk wręczyła też nagrody dyrektora, przyznane za trud pracy.
Salon Maturzystów
22 września, już po raz ósmy, Uniwersytet Jagielloński gościł maturzystów, dla których egzaminatorzy OKE w Krakowie zorganizowali spotkanie informacyjne Matura 2015. Uczniowie klasy II i III wzięli udział w spotkaniach z przewodniczącymi komisji egzaminacyjnych z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, geografii, biologii i WOS-u. Zdobyte informacje na temat formuły „ nowej matury”, na pewno będą dla naszych maturzystów impulsem do wytężonej pracy nad jak najlepszym przygotowaniem się do majowego egzaminu dojrzałości.
„Po polsku o historii”
Fundacja „Panteon Narodowy” wspólnie z Kuratorium Oświaty w Krakowie i Stowarzyszeniem Polonistów zorganizowała Małopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”. Celem konkursu adresowanego do wszystkich uczniów jest popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej. Emocje, które towarzyszyły wszystkim zaangażowanym w Dyktando Niepodległościowe były swego rodzaju żywą lekcją patriotyzmu.
Spotkanie integracyjne
18 września, w ramach ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”, uczniowie naszego liceum wraz z nauczycielami udali się na Krzywoń. Tam przeprowadzony został Konkurs Ekologiczny dla wszystkich uczniów, a następnie przy grilu toczyły się ciekawe rozmowy, którym nie było końca.
Rocznica 17 września 1939r.
Uczniowie klasy pierwszej naszego liceum, na lekcjach WOK-u i godzinie wychowawczej, uczestniczyli w uroczystych obchodach 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej i napaści ZSRR na Polskę. Przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 1 w Rabce-Zdroju i Gimnazjum w Porębie Wielkiej montaż słowno-muzyczny pt. „Pamiętamy!” dostarczył zebranym wielu wzruszeń. Także film propagowany przez IPN pt.„17 września 1939r.” został nagrodzony oklaskam Udaliśmy się również pod pomnik poległych w obronie ojczyzny. Ten dzień upewnił nas, że lekcje patriotyzmu nie muszą odbywać się w szkole.
ROK SZKOLNY 2013/2014
Pamięci Łukasza
„Życie tak piękne, lecz kruche jest
Wystarczy jedna chwila, by zgasić je”
26 października 2013 r. dobiegła końca ziemska wędrówka Łukasza Ptaka, ucznia klasy III LO.
Odszedł od nas kolega, uczeń - człowiek wielkiej uczciwości i wrażliwości serca, kochający swych bliskich i szanujący przyjaciół.
Żył między nami, z nami, ale nigdy obok nas.
W skupieniu i zadumie, z żalem w sercach żegnamy Cię, Łukaszu. Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci.
ROK SZKOLNY 2012/2013
Sprzątanie świata i ognisko integracyjne
Uczniowie liceum jak co roku wzięli udział we wrześniowej akcji Sprzątania Świata, w ramach której uprzątnęli teren wokół szkoły i IGiCHP. Akcja nie ma na celu wyręczania służb komunalnych, ale powinna uświadomić społeczeństwo jak wielkim problemem są nadmiernie produkowane odpady. Sprzątanie zakończyło ognisko integracyjne zorganizowane w leśniczówce na Krzywoniu.
ŚCIEŻKA EDUKACYJNA NA KRZYWNIU
21 września uczniowie LO wzięli udział w zajęciach terenowych organizowanych na Ścieżce Edukacyjnej uroczyska Krzywoń. Celem zajęć było rozpoznawanie pospolitych gatunków drzew i krzewów oraz samodzielne opracowanie klucza do oznaczania tych roślin. Uczniowie zapoznali się również z funkcją powierzchni doświadczalnej założonej w ramach badania nad biologicznymi uwarunkowaniami tworzenia banku genów lasotwórczych gatunków leśnych.
Uczniowie ZSU w TVP Kraków
W niedzielę 23 września uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum na zaproszenie leśniczego pana Roberta Koziany gościli na Ścieżce Edukacyjnej na Krzywoniu, gdzie udzielali wywiadów prezenterce TVP Kraków. Opowiadali o bogactwie przyrodniczym uroczyska Krzywoń, o formach spędzania wolnego czasu, edukacji leśnej oraz o tym jak zachowywać się w lesie. Najmłodsi zaprezentowali prace plastyczne wykonane na Ścieżce, a starsi mogli pochwalić się swoją wiedzą na temat edukacyjnych walorów Ścieżki.
PLANOWANE DZIAŁANIA
Uczniowie ZSU w Rabce zgłosili się do kategorii konkursu Czysty Las: LAS W SZTUCE
Działania w kategorii „Las w Sztuce” obejmowały:
1. Zapoznanie uczniów z celami i regulaminem konkursu „Czysty Las” oraz opracowaniem Planu Działań.
2. Wyjścia w plener:
a. wycieczka na górę Grzebień - sesja fotograficzna, malarska
b. wycieczka do Parku Zdrojowego - sesja fotograficzna i malarska
c. wycieczka na górę Krzywoń, zwiedzanie ścieżki edukacyjnej– sesja malarska i fotograficzna.
d. wycieczka do rezerwatu Bór na Czerwonem – sesja malarska i fotograficzna.
e. Wizyta w siedzibie Nadleśnictwa Nowy Targ, udział w Dniach lasu.
3. Zajęcia warsztatowe mające na celu przygotowanie prac do wystawy oraz konkursu.
a. Maj – obróbka zdjęć, ogłoszenie konkursu plastycznego „Twój las to czysty las” dla uczniów klas IV – VI oraz fotograficznego „Podziwiam, Ochraniam Szanuję…” dla uczniów klas licealnych
b. Maj/ czerwiec – wybór najlepszych prac na wystawę oraz jej przygotowanie.
4. Wykonanie makiety Ścieżka Edukacyjna na Krzywoniu.
5. Wykonanie wystawy pt. Walory Ścieżki Edukacyjnej na Krzywoniu.
6. Opracowanie folderu informacyjnego pt. Walory Ścieżki Edukacyjnej na Krzywoniu.
7. Wykonanie Ilustrowanego Kodeksu Młodego Wędrowca.
8. Wykonanie Ilustrowanego Albumu pt. Rezerwat Bór na Czerwonem.
9. Zaprezentowanie wystaw uczniom Zespołu Szkół Uzdrowiskowych w Rabce Zdroju, uczniom Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego im. dr Adama Szebesty w Rabce Zdroju, pacjentom Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc przebywającym na leczeniu w Rabce Zdroju, rodzicom i gościom odwiedzającym naszą szkołę.
10. Rozstrzygnięcie konkursów, wręczenie nagród oraz zamieszczenie zwycięskich prac w szkolnej gazetce Jakubowszczak.
11. Umieszczenie na stronie internetowej szkoły informacji o: regulaminie konkursu, szczegółowego harmonogramu prac, galerii zdjęć oraz nagrodzonych prac.
REGULAMIN KONKURSU
Lasy są coraz bardziej zaśmiecane - możemy to zmienić, zależy to od nas samych!
VII edycja konkursu "Czysty Las" pod patronatem
Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych,
Rzecznika Praw Dziecka
oraz Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Lasu
Cele konkursu
• Poprawa czystości polskich lasów
• Promocja zasobów przyrody i właściwych zachowań w lesie
• Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży
Warunki konkursu
1. Uczestnicy
Do konkursu mogą przystąpić dzieci i młodzież z placówek oświatowych wszystkich typów. Formalnego zgłoszenia dokonuje dyrektor placówki lub zespołu szkół.
2. Czas trwania konkursu
Szósta edycja obejmuje prace wykonane w roku szkolnym 2011/2012.
Ogłoszenie konkursu - marzec 2012 r.
Uroczyste wręczenie nagród - październik 2012 r.
ROK SZKOLNY 2011/2012
WYSTAWA PRAC UCZNIÓW
31 maja 2012 roku uczniowie naszej szkoły mogli po raz pierwszy podziwiać prace wykonane przez swoich kolegów oraz pacjentów uzdrowiska i IGICHP w Rabce Zdroju. Wystawa prac malarskich oraz fotograficznych powstała, jako część projektu czysty las, w którym nasza szkoła bierze udział po raz drugi. Prace powstawały w maju, a ich tematyka miała na celu ukazać piękno ojczystego krajobrazu, przede wszystkim charakterystycznych form leśnych spotykanych w okolicy Rabki. Prace młodych artystów podziwiali m. in. pani wicedyrektor szkoły Anna Nowak, nauczyciele ZSU oraz rodzice i pacjenci IGICHP. Najlepsze prace zostaną zamieszczone w specjalnym wydaniu Jakubowszczaka, a ich autorzy otrzymają dyplomy. Oprócz wystawy prac można było podziwiać piękną makietę ścieżki ekologicznej na Krzywoniu wykonaną z plasteliny oraz surowców naturalnych (szyszek, kamieni, gałązek, nasion, papieru). makietę wykonali najmłodsi uczniowie-pacjenci naszej szkoły. Do zobaczenia był również album „Rezerwat bór na Czerwonem” oraz ilustrowany kodeks młodego wędrowca.
Z WIZYTĄ W NADLEŚNICTWIE NOWY TARG
Jak co roku nasza szkoła została zaproszona do siedziby nadleśnictwa Nowy Targ na uroczyste wręczenie nagród w konkursach Leśne inspiracje – Lasy dla Ludzi oraz Młodzież w Lasach Europy. W obu konkursach uczniowie liceum i gimnazjum ZSU zdobyli nagrody książkowe oraz wyróżnienia. Nagrodzono również opiekunów: panią Ewę Kieżyk oraz Sylwię Koperniak, zaś na ręce pani Dyrektor Urszuli Dec – Palarczyk został złożony dyplom z podziękowaniami oraz wspaniała Encyklopedia Nauki. Serdecznie gratulujemy!!!
XV Wojewódzki Konkurs Ortograficzny
„Ortografia to zabawa, ale trzeba znać jej prawa”
Już po raz piętnasty,w dniu 19 czerwca 2012r. odbył się Konkurs Ortograficzny organizowany przez Zespół Szkół Uzdrowiskowych w Rabce. Jak co roku, zmagania ortograficzne odbyły się w grupach uczniów klas: IV-VI szkoły podstawowej, I-III gimnazjum i liceum ogólnokształcącego. Wyłonione w konkursach wewnątrzszkolnych trzyosobowe grupy reprezentowały swoje szkoły tj. Zespół Szkół przy Śląskim Centrum Rehabilitacyjno- Uzdrowiskowym im. dr Adama Szebesty w Rabce –Zdroju oraz Zespół Szkół Uzdrowiskowych w Rabce. W tym roku dużą grupę stanowili pacjenci IGiCHP w Rabce. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali z rąk z-cy dyrektora szkoły dyplomy i nagrody rzeczowe.
DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR KATYNIA
13 kwietnia jest Dniem Pamięci Ofiar Katynia. W tym dniu przypominamy tragedię polskich oficerów zamordowanych podczas II wojny światowej w Katyniu. Uczniowie opowiedzieli historię mordu na polskich oficerach i przedstawili motywy zbrodni katyńskiej. Potem obejrzeli film Andrzeja Wajdy „Katyń”- film o niezłomnej walce o pamięć i prawdę, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce. Spotkanie było też okazją do przypomnienia tragedii w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.
SPOTKANIE Z KAWALEREM ORDERU UŚMIECHU
Dnia 7 marca 2012 r., w świetlicy naszej szkoły, odbyło się spotkanie uczniów liceum ogólnokształcącego, pacjentów wraz z rodzicami z panią Mariolą Burcan – Kawalerem Orderu Uśmiechu. Pani Burcan zapraszała wszystkich do Muzeum Orderu Uśmiechu, które znajduje się na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki „Rabkoland” w Rabce. Tam można poznać historię m.in. orderu – jedynego na świecie odznaczenia przyznawanego dorosłym przez dzieci. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, przy dużym zainteresowaniu zebranych, dostarczyło obu stronom wielu wzruszeń.
Dzień Transplantacji
26 stycznia, w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie obchodzony jest Dzień Transplantacji. Z tej okazji uczennice z klasy I LO: Anna Sutor oraz Sylwia Filar przedstawiły prezentację dotyczącą problemu transplantologii w Polsce i na świecie. Na podstawie prezentacji zorganizowano również konkurs dla uważnych -Transplantat. Jego zwycięzcą został Paweł Blecharczyk z klasy IIIA, a wyróżnienie otrzymała Klaudia Skawska z klasy I. Serdecznie gratulujemy!
WARSZTATY – RECYKLING CZY TO SIĘ NAM OPŁACA?
Dnia 21 XI odbyły się warsztaty poświęcone problemowi recyklingu w Polsce i na świecie. Wzięli w nich udział uczniowie klas trzecich LO, poprowadziły je nauczyciel geografii Pani Bożena Knapczyk, Pani Ewelina Gustof nauczyciel języka angielskiego oraz Pani Sylwia Koperniak nauczyciel biologii. Gościem warsztatów była Pani wicedyrektor Anna Nowak. W trakcie zajęć uczniowie starali się stworzyć własną definicję pojęcia recykling oraz odpowiedzieć na pytanie: Czy wymienione podczas warsztatów działania są w stanie w całości rozwiązać problemy środowiska naturalnego? Jakie jest wasze zdanie …?
Konkurs fotograficzny pt. "Łąki
Leśne"
Z przyjemnością informujemy, że uczeń ZSU w Rabce Filip Sienkowiec zdobył I nagrodę w konkursie fotograficznym Leśne inspiracje organizowanym przez RDLP w Krakowie za pracę pt. "Morze kwiatów". Laureatowi serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.