Liceum w PPU

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.

AKTUALNOŚCI

ROK SZKOLNY 2016/2017



II Ogólnopolska Konferencja „Pieniądze są dla szkoły”

II Ogólnopolska Konferencja „Pieniądze są dla szkoły”
Co zrobić, aby szkolne konto było zawsze pełne?
Poznań, 20-21 października 2016 r. Celem tegorocznej konferencji jest uświadomić dyrektorom i nauczycielom, że kondycja finansowa szkoły – bez względu na to, czy mówimy o małej czy dużej, miejskiej czy wiejskiej placówce – zależyw dużej mierze od przedsiębiorczości pracowników oraz stopnia ich zaangażowania w proces pozyskiwania dodatkowych środków.
Istnieje ponad 100 różnych zewnętrznych źródeł, z których szkoła może pozyskać pieniądze na sfinansowanie prowadzonych w placówce działań.Aby z tych źródeł mądrze i efektywnie skorzystać,warto wiedzieć, od czego zacząć i jak – krok po kroku – realizować projekty, które są odpowiedzią na zdiagnozowane potrzeby placówki.
Zapraszamy do udziału w II Ogólnopolskiej Konferencji „Pieniądze są dla szkoły”.
Co zrobić, aby szkolne konto było zawsze pełne?, która odbędzie się w Poznaniu w dniach 20-21 października 2016 r.

Podczas konferencji dowiedzą się Państwo:

• na jakie źródła warto postawić w roku szkolnym 2016/2017,
• jak i kiedy zrobić pierwszy krok, aby faktycznie zacząć korzystać z dodatkowych funduszy,
• jak dopasować sposób pozyskiwania pieniędzy do typu, wielkości, lokalizacji i innych cech placówki,
• jak przekonać radę pedagogiczną szkoły do aktywnego zaangażowania się w projekty grantowe,
• jak pozyskiwać fundusze niekonwencjonalnymi sposobami,
• jak planować działania w szkole, aby móc regularnie zbierać pieniądze w ciągu całego roku,
• jak zrealizować projekt od pomysłu do rozliczenia, stosując sprawdzone metody,
• jak przygotować poprawną dokumentację do wybranego konkursu grantowego.

W programie konferencji:
I. Jakie są możliwości, czyli na jakie źródła dodatkowego finansowania warto postawić w roku szkolnym 2016/17
II. Po co nam te pieniądze, czyli potrzeby szkoły punktem wyjścia do pozyskania funduszy
III. Skąd, ile i na co, czyli najlepsze źródła dla sfinansowania potrzeb naszej placówki
IV. Potrzebne ręce do pracy, czyli jak zmotywować radę pedagogiczną do szukania funduszy dla szkoły
V. Składamy wniosek, czyli generatory, formularze wniosków i inne dokumenty potrzebne do pozyskania wsparcia finansowego
VI. Nie tylko granty pieniądze dają, czyli jak zaangażować lokalną społeczność i zgromadzić środki metodą małych kroków
VII. Rady, wskazówki, drogowskazy i złote zasady przydatne w procesie pozyskiwania dodatkowych funduszy, czyli panel dyskusyjny z udziałem ekspertów i praktyków

Konferencji towarzyszą praktyczne warsztaty z pisania wniosków i tworzenia projektów dla szkół:
1. Jak zebrać pieniądze na remont klasy i inne bieżące potrzeby szkoły. Granty i dotacje ze źródeł krajowych
2. Jak skutecznie pozyskiwać środki dla przedszkola i szkoły metodą małych kroków? Fundraising, crowdfunding, sponsoring, darowizny, loterie…
3. Jak pozyskać dotację z programu Erasmus+?Akcja 1. – Mobilność edukacyjna (wyjazdy w celach edukacyjnych)
4. Jak pozyskać dotację z programu Erasmus+? Akcja 2. – Partnerstwa strategiczne – współpraca szkół
Szczegółowe informacje dotyczące konferencji znajdują się na stronie

www.pieniadzesadlaszkoly.pl

Organizator spotkania: Wydawnictwo Agencja Pracy Twórczej





ROK SZKOLNY 2015/2016





Łączy nas pamięć - w 73 rocznicę powstania w getcie warszawskim

fotka fotka

19 kwietnia 1943 r. żydowscy bojownicy stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. - Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy – mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.
Powstanie nie było porywem walczących o zwycięstwo i laury, tylko kamieniem rzuconym przeciwko ideologii dzikiej, wyzbytej cech człowieczych i przeciw olbrzymiej sile państwa w centrum Europy rządzonego przez zgraję morderczych oprawców w obliczu milczącego świata. Ten czyn, który wrył się w pamięć i świadomość ludzką, przybiera miarę mitu, buntu słabych i opuszczonych przeciw niesamowitym, niszczącym siłom i zasługuje na nowe przykazanie: nigdy więcej - pisał prof. Israel Gutman .
W rocznicę powstania w getcie warszawskim delegacja uczniów z kl. I LO złożyła symboliczne „żółte kwiaty” i zapaliła znicz pamięci na cmentarzu żydowskim w Rabce.
Uczniowie na lekcji historii obejrzeli również film pt. „ Nie było żadnej nadziei”- powstanie w getcie warszawskim w 1943.





Wymiana międzynarodowa

fotka fotka

fotka

Miedzy 22 a 26 lutego trzy uczennice naszego LO: Małgorzata Darłak, Renata Jankowska i Natalia Chudy wzięły udział w warsztatach zorganizowanych w ramach wymiany polsko – niemieckiej w miejscowości Krzyżowa. Partnerami wymiany byli: uczniowie gimnazjum z Murrhardt oraz uczniowie z gimnazjum w Rabce Zdrój. Uczniowie brali udział w warsztatach ekologicznych, wycieczkach oraz grach integracyjnych, podczas których doskonalili zdolności językowe.

Opiekunem projektu był nauczyciel j. niemieckiego mgr Krzysztof Klimasara.





Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

fotka

fotka

Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz szósty jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej ich wartościami były patriotyzm, godność i honor. Uczniowie naszej szkoły również pamiętali o bohaterach podziemia antykomunistycznego. Przygotowali materiały na lekcje historii, wykonali prezentacje i gazetki oraz obejrzeli film o Żołnierzach Wyklętych.

PAMIĘTAMY!





Betlejemskie Światło Pokoju

fotka

fotka

Betlejemskie Światło Pokoju jest już w Liceum Zespołu Szkół Uzdrowiskowych. „Zauważ człowieka” to przesłanie, jakie w tym roku niosą wraz z płomieniem harcerze. Uczniowie naszej szkoły zanieśli Światełko do Urzędu Miasta i Gminy, składając serdeczne życzenia na ręce Z-cy Burmistrza Rabki-Zdroju mgr inż. Roberta Wójciaka. Odwiedziliśmy również dyrekcję, pracowników i pacjentów klinik w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc. Przekazując Betlejemskie Światło Pokoju życzymy, aby radosne Święta Bożego Narodzenia i cały 2016 rok był dla wszystkich obfity w łaski Bożej Dzieciny, a każdy dzień pełen pokoju i radości. Czuwaj! phm. Ewa Kotarba



Światowy Dzień Origami

fotka

24. X obchodzony jest Światowy Dzień Origami. Japończycy, uważają, że Origami pomaga w nauce matematyki, geometrii. Ćwiczy precyzję, sprawność manualną, koncentrację oraz wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności. Najbardziej rozpowszechnioną formą z papieru w Japonii jest żuraw, który symbolizuje szczęście i życie. Właśnie takie żurawie wykonywała nasza młodzież podczas warsztatów prowadzonych przez panią Ewę Wilk.



XVIII Wojewódzki Konkurs Ortograficzny

fotka


Już po raz osiemnasty, w dniu 22 października 2015r. odbył się Konkurs Ortograficzny organizowany przez Zespół Szkół Uzdrowiskowych w Rabce. Uczestnikami byli uczniowie przebywający w placówkach leczniczych. Jak co roku, zmagania ortograficzne odbyły się w grupach uczniów klas: IV-VI szkoły podstawowej, I-III gimnazjum i liceum ogólnokształcącego. Wyłonione w konkursach wewnątrzszkolnych trzyosobowe grupy reprezentowały swoje szkoły tj. Zespół Szkół przy Śląskim Centrum Rehabilitacyjno- Uzdrowiskowym im. dr Adama Szebesty w Rabce –Zdroju oraz Zespół Szkół Uzdrowiskowych w Rabce. Również w tym roku , z zawiłościami ortografii zmagali się uczniowie-pacjenci IGiCHP w Rabce. Po raz pierwszy, wykorzystując technologię informacyjną, w konkursie wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno –Rehabilitacyjnym w Zakopanem. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.



Dzień Edukacji Narodowej

fotka fotka










Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie liceum w ZSU przygotowali dla wszystkich pracowników szkoły niespodziankę. Były życzenia, tradycyjne „Sto lat”, a także słodki poczęstunek. W imieniu Grona Pedagogicznego Serdecznie dziękujemy!!!



ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ

fotka


W dniu 7 października br. odbyła się w Liceum Ogólnokształcącym w ZSU w Rabce uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej, a tym samym symboliczne włączenie ich w poczet społeczności naszej szkoły. Ślubowanie, a tym samym złożone przez pierwszoklasistów przyrzeczenia odebrała pani dyrektor Urszula Dec – Palarczyk, która życzyła uczniom wytrwałości w dążeniu do celu, sumienności w wykonywaniu obowiązków oraz samych miłych chwil spędzonych wśród nauczycieli i rówieśników. Następnie wraz z wychowawcą klasy, panią Bożeną Knapczyk, wręczyła każdemu uczniowi pamiątkowy Akt Ślubowania.



Odżywiaj się z głową

fotka


Dnia 5 października w LO przy ZSU w Rabce odbyły się zajęcia poświęcone Zdrowemu odżywianiu, które poprowadziła pani mgr Ewa Maciejewska. Uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą zasad prawidłowego odżywiania się oraz skutków złych nawyków żywieniowych. Na podstawie zdobytych wiadomości uzupełniali karty pracy oraz test o zdrowym żywieniu. Na zakończenie zajęć młodzież obejrzała film pt. Anoreksja i bulimia. Efektem działań było przygotowanie gazetki informacyjnej dotyczącej ww. zagadnień.



ŚDM w LO z prezentacją

fotka













fotka


28 września odwiedzili naszą szkołę Wolontariusze Światowych Dni Młodzieży w Rabce. Podczas prezentacji "Bądź blisko ŚDM" opowiedzieli naszym uczniom o przygotowaniach duchowych i organizacyjno - logistycznych oraz zachęcali do przyjmowania pielgrzymów, którzy przyjadą do Polski w lipcu 2016r. Natomiast tematem przewodnim było zachęcanie do włączenia w wolontariat ŚDM w naszym mieście.





KRAKOWSKI SALON MATURZYSTÓW

fotka


09.09. 2015 r. Uczniowie klasy III LO w Zespole Szkół Uzdrowiskowych w Rabce wzięli udział w Salonie Maturzystów. Podczas wykładów i prezentacji uczniowie zapoznali się z wymaganiami stawianymi tegorocznym maturzystom oraz ofertami edukacyjnymi uczelni wyższych z Krakowa, Katowic, Rzeszowa i Wrocławia.



Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

fotka




Pierwszego września 2015 r młodzież uroczyście rozpoczęła kolejny rok szkolny. Uczniom przedstawiono nowych nauczycieli oraz wychowawców klas, a pani dyrektor Urszula Dec-Palarczyk życzyła wszystkim pracowitego roku.



Wróc na początek Aktualności Skład samorządu Adres i telefony Wydarzenia