DZIAŁANIA PODJĘTE W RAMACH REALIZACJI PROGRAMU:

 

DZIEŃ SZKOŁY BEZ PRZEMOCY

 

 

Dzień Szkoły bez Przemocy zorganizowany 2 czerwca 2011r. w ramach Ogólnopolskiej Akcji pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego rozpoczął się w Zespole Szkół Uzdrowiskowych w Rabce- Zdroju o godzinie 9.30.

 

Dyrektor Urszula Dec- Palarczyk powitała gości: Burmistrz Miasta Rabki-Zdrój Ewę Przybyło, Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Targu nadkom. Zbigniewa Domalika, Komendanta Komisariatu Policji w Rabce Zdrój Roberta Bartosza, Naczelnika Wydziału Prewencji KPP w Nowym Targ  nadkom. Roberta Siemka, Komendanta Straży Miejskiej Rabki-Zdrój Kazimierza Zapałę oraz przedstawicieli GOPR-u. Jest to już piąta edycja „Dnia Szkoły Bez Przemocy”, gdzie młodzież ma możliwość uczestniczenia w alternatywnych formach spędzania czasu wolnego.

 

Z-ca  dyrektora Zespołu Szkół Krystian Mordarski oraz przedstawiciel Samorządu Szkolnego przybliżyli ideę tego uroczystego dnia. Podkreślili, że szkoła promuje wzorce zachowań oparte na poszanowaniu godności każdego człowieka i prężnie współpracuje ze środowiskiem pozaszkolnym przy podejmowaniu działań profilaktycznych dotyczących agresji i przemocy wśród młodych ludzi.

 

Burmistrz Rabki Zdrój wyraziła zadowolenie, że mali pacjenci przyjeżdżający do Rabki są bezpieczni i zadowoleni, co przekłada się na promocję miasta. Komendant Powiatowy Policji nadkom. Zbigniew Domalik pochwalił szkołę za  podejmowanie tak licznych i systematycznych działań na rzecz bezpieczeństwa. Nadkom. Robert Siemek, zaznaczył, że Zespół  Szkół Uzdrowiskowych jest jedyną placówką na terenie Rabki-Zdroju, która stara się o przyznanie certyfikatu „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”. Podinspektor Robert Bartosz oraz komendant Straży Miejskiej Kazimierz Zapała pogratulowali szkole pomysłu, zapewnili dalszą współpracę oraz życzyli dalszych sukcesów i satysfakcji z podejmowanych działań. Aktywność dzieci została dostrzeżona także przez Wizytator  Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu Panią Beatę Cholewę.

 

Poprzez działania plastyczne, uczestnictwo w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy oraz udział w licznych grach i zabawach z chustą animacyjną uczniowie wyrazili swoje spostrzeżenia i opinie. Laureaci konkursów otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia zrealizowane przez przedstawicieli GOPR-u mimo, iż pogoda pokrzyżowała plany i nie udało się skorzystać z największej atrakcji jaką miała być ścianka wspinaczkowa.

 

Przedstawicielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowały ciekawe spotkanie
z lekturą  w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

 

Ten aktywny, miły i owocny dzień zakończył integrujący i porywający do zabawy występ zespołu Cocoon Band ze Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej „Radość Życia” z Rabki Zdrój.


 

 

foto>>>

 


"GÓRA GROSZA"

 

W styczniu podsumowaliśmy akcję "Góra grosza". Jej celem było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Od jedenastu lat patronat nad akcją obejmuje Minister Edukacji Narodowej. Pieniądze zbierane były od 22 listopada do 3 grudnia 2010 roku. Dzięki zorganizowaniu Samorządu Uczniowskiego udało się zebra prawie 30 zł. w monetach: 1, 2, 5, 10, 20, 50 groszowych. Pieniądze zostały komisyjnie policzone, zapakowane i odesłane.

 

 

 

 

 


SZKOLNY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Święto to jest z nami już od 1973 roku, ale w Polsce dopiero od kilku lat zdobywa popularność.

Obchodzenie tej uroczystości jest wyjątkowo miłe i przyjemne: wystarczy 21 listopada pozdrowić lub zrobić coś miłego dla dziesięciu osób.

Dzień Życzliwości został ustanowiony w 1973 roku jako World Hello Day. W tym właśnie roku miał miejsce konflikt pomiędzy Egiptem a Izraelem: wojna ta stała się impulsem dla powołania święta przez dwóch młodych Amerykanów. W zamyśle, dzień ten ma przypominać, że wzajemna życzliwość to początek i podstawa budowania pokoju i owocnych relacji międzyludzkich.

Pomysł dwójki braci fenomenalnie się przyjął i aktualnie Dzień Życzliwości jest obchodzony w 180 miejscach na Ziemi.

 

W naszej szkole  przygotowania do tego wyjątkowego dnia były intensywne. Uczniowie   wykonali żółte, uśmiechnięte buźki, które nosili przyczepione do garderoby.  Obowiązującym kolorem ubrania był kolor żółty. Chętni uczniowie mogli ułożyć tekst pozdrowień lub życzeń z okazji Dnia Życzliwości i przyczepić je do gazetki na szkolnym korytarzu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


OGÓLNOPOLSKA AKCJA "WYPADKI  NA DROGACH - POROZMAWIAJMY"

19 listopada odbył się w naszej szkole apel okolicznościowy poświęcony pamięci ofiar wypadków drogowych. Apel miał charakter profilaktyczny i wzięli w nim udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Prezentacja multimedialna zastała przygotowana przez bibliotekarza szkolnego i pedagoga. Tegoroczna akcja została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka. Program akcji zachęcił dzieci i młodzież do dyskusji i refleksji dotyczącej  współodpowiedzialności za bezpieczeństwo.

 


KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA

 

 

Uczniowie klas I szkoły podstawowej pod kierunkiem nauczycieli biorą udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym  KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA.

Organizatorem programu jest firma Maspex we współpracy z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego KG Policji.

Patronat honorowy nad programem sprawują Kuratoria Oświaty oraz Komendant Główny Policji.

Celem programu jest edukacja pierwszoklasistów w zakresie bezpieczeństwa w domu, na drodze i w czasie zabawy.

Zajęcia będą prowadzone w oparciu o materiały edukacyjne, książeczki z zabawami oraz testy, quizy, zabawy zamieszczone na stornie internetowej KLUBU BEZPIECZNEGO PUCHATKA.

Czas trwania programu do 30.06.11 roku.

 

"POMÓŻ I TY"

Przez cały wrzesień zbieraliśmy pieniądze, które w tym roku szkolnym będą przeznaczone na pomoc 16-letniemu Robertowi Urbańskiemu. Nasz kolega cierpi na obustronny głęboki niedosłuch spowodowany stanem zapalnym po zabiegu laryngologicznym. Aby Robert mógł prawidłowo się rozwijać i funkcjonować w społeczeństwie musi zostać zaopatrzony w specjalistyczny aparat słuchowy. Zbiórka pieniędzy zakończyła się sukcesem. Zebraliśmy 135 zł., która to kwota zastała przekazana na konto fundacji na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych "POMÓŻ I TY".

Robertowi życzymy dużo zdrowia i uśmiechu.  Cieszymy się, że mogliśmy mu pomóc, bo "...każdy ma prawo do tego, aby żyć godnie".

 


 

ROZGRYWKI PIŁKI SIATKOWEJ

 

"Ruch to zdrowie - każdy ci powie" - pod takim hasłem kibicowaliśmy drużynom w gimnazjalnych rozgrywkach piłki siatkowej. Nasi siatkarze zaprezentowali wysoką formę. Mecze przebiegały w miłej i przyjaznej atmosferze. Oczywiście, każda drużyna chciała zająć zaszczytne, pierwsze miejsce, ale najważniejszą sprawą była dobra zabawa. Postawa siatkarzy pokazała jak można osiągnąć bardzo dobre wyniki w sposób aktywny i partnerski bez agresji i przemocy.