„Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa  - Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”

 

Zespół Szkół Uzdrowiskowych w Rabce w 2010 r. przystąpił do projektu  Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa  realizowanego na terenie województwa małopolskiego, jako Szkoła Promująca Bezpieczeństwo. Koordynatorem projektu jest Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie.  Naszym celem jest uzyskanie Certyfikatu – „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”, dokumentu potwierdzającego przystąpienie szkoły do projektu oraz wykonanie działań zmierzających do poprawy poczucia bezpieczeństwa w szkole.

Certyfikat „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” ma charakter honorowy. Posiadacz certyfikatu jest zobowiązany do dbania o bezpieczeństwo osób i mienia w swoim obiekcie,    a także najbliższym otoczeniu, poprawy stanu bezpieczeństwa i podnoszenia poczucia bezpieczeństwa osób tam przebywających.

Osobą koordynującą projekt na terenie szkoły jest zastępca dyrektora mgr Krystian Mordarski.

 


 

ZESPÓŁ SZKÓŁ UZDROWISKOWYCH  w RABCE  - SZKOŁA PROMUJĄCA  BEZPIECZEŃSTWO

16 październik 2013 roku to szczególna data w życiu Zespołu Szkół Uzdrowiskowych, w tym dniu Zespół Szkół  z rąk   Naczelnika Prewencji Komendy Powiatowej Policji podinspektora  Roberta    Siemek  otrzymał przedłużenie certyfikatu „Szkoły Promującej Bezpieczeństwo”.  Uroczystości towarzyszyli : burmistrz miasta Rabka- Zdrój Ewa Przybyło, przedstawiciel Kuratorium Oświaty  pani Maria Głuszak , komendant Straży Miejskiej Kazimierz Zapała, przedstawiciel GOPRU Michał Zmarz    a także przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji  asp.szt.  Renata Ossowska, st. sierż.  Sylwia Pyzowska  oraz rodzice . W 2011 roku szkoła otrzymała ten honorowy tytuł realizując  projekt  Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa , którego koordynatorem jest Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie. Jak podkreślił z-ca dyrektora Krystian Mordarski szkoła po otrzymaniu certyfikatu nie zaniechała działań w tym zakresie lecz nadal kontynuuje realizację zadań na rzecz bezpieczeństwa       i przeciwdziałania agresji czego efektem jest przedłużenie certyfikatu na kolejne  lata 2013-2018 . Prężnie współpracuje z Policją, Strażą Miejską , GOPR-em  oraz innymi instytucjami . W swoim wystąpieniu dyrektor Urszula Dec-Palarczyk zaznaczyła iż, Zespół Szkół Uzdrowiskowych to szkoła bezpieczna, przyjazna, wspierająca proces leczenia, rozwijająca pasje i zainteresowania oraz promująca zdrowy, radosny i aktywny tryb życia.

Uroczystość połączona była ze Ślubowaniem klas pierwszych Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Pasowania na uczniów dokonały dyrektor ZSU Urszula Dec-Palarczyk oraz burmistrz miasta Ewa Przybyło. Program artystyczny odzwierciedlał pogłębiane z pasją zdolności recytatorskie, wokalne, taneczne i aktorskie. Była to również okazja do wręczenia nagród zdobytych przez dzieci w  Ogólnopolskim konkursie plastycznym „Aktywność= Zdrowie” organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych przy Szpitalu Uzdrowiskowym „Słoneczko” w Kołobrzegu  z okazji  IV Zachodniopomorskiego Forum Samorządowego Profilaktyki i Promocji Zdrowia. Nagrody ufundował i objął Patronat honorowy Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego  Olgierd Geblewicz.  Na ponad 190 prac nasi wychowankowie zdobyli I miejsce w kategorii gimnazjum i II w kategorii szkoły podstawowej oraz wyróżnienia. W swoich wystąpieniach wszyscy zaproszeni goście wyrażali uznanie za dotychczasową pracę i życzyli dzieciom i nauczycielom dalszych sukcesów i osiągnięć w pracy nad kształtowaniem osobowości dzieci i młodzieży.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

foto>>>

 

 

 


 

 

 

WRĘCZENIE CERTYFIKATU BEZPIECZEŃSTWA

 

 

27 września br. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się wręczenie certyfikatów „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” w ramach Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa. Małopolski Komendant Wojewódzki Policji insp. Andrzej Rokita wręczył certyfikaty przedstawicielom 43 szkół, które uczestnicząc w projekcie Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa zdobyły największą ilość punktów. W uroczystości uczestniczyli także m.in. Małopolski Kurator Oświaty - Aleksander Palczewski, Dyrektor Delegatury w Nowym Sączu Kuratorium Oświaty w Krakowie - Stanisław Szudek , Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa, przedstawiciele Politechniki Krakowskiej ; dr Klaudia Węc oraz dr Krzysztof Kwiatkowski, a także przedstawiciele szkół oraz policji z Małopolski.

 

Nasza szkoła może poszczycić się takim certyfikatem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

foto>>>

 

 


 

 

 

KONKURS "BEZPIECZNIE DO SZKOŁY"

 

 

"Bezpiecznie do szkoły" - pod takim tytułem 15.09.11 został zorganizowany konkurs plastyczny dla uczniów szkoły podstawowej. Celem konkursu było przypomnienie i utrwalenie podstawowych  zasad poruszania się w ruchu drogowym. Na konkurs wpłynęło wiele ciekawych i oryginalnych prac.

 

WYNIKI:

 

I miejsce:        Szymon Parzych

 

II miejsce:      Bartłomiej Zając, Mateusz Zając

 

III miejsce:    Żaneta Zakrzewska

 

Laureaci zostali nagrodzeni dyplomami i drobnymi upominkami, które wręczył im p. Dyrektor na okolicznościowym apelu.

Na koniec krótki wierszyk autorstwa Żanety Zakrzewskiej, uczennicy klasy V

 

"Żeby życia nie narażać

na zielone światło zważaj,

więc gdy widzisz zebrę białą

przez ulicę przechodź śmiało."

 

 

 

 

 


 

PARTNERZY SZKOŁY W DZIAŁANIACH NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA

 

STRAŻ MIEJSKA

Współpraca ze Strażą Miejską w Rabce Zdroju ma już kilkuletnią tradycję. W każdym turnusie gościmy u siebie Pana Komendanta Kazimierza Zapałę, który niestrudzenie radzi i przypomina naszym uczniom o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w różnych miejscach, w których mogą się znaleźć. Radzi jak zachować się w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach oraz jak pomagać innym - potrzebującym pomocy. Sposób przekazywania wiedzy, nagradzanie upominkami sprawia, że prelekcje prowadzone przez Pana Komendanta cieszą się u uczniów dużą popularnością i na długo pozostają w ich pamięci.  

 

 

 

 

 

 

foto>>>

 

 

STRAŻ POŻARNA

Szkoła to bezpieczne miejsce, ale i tutaj może zaistnieć niebezpieczeństwo pożaru czy innego zdarzenia losowego. Co należy zrobić, aby czuć się bezpiecznie w szkole, domu i na ulicy radzili uczniom strażacy z Jednostki Ratownictwa Gaśniczego w Rabce Zdroju - p. Kamil Styrczula i p.  Wojciech Obajtek. Szczególną uwagę zwrócili na właściwe zachowanie w czasie pożaru, powodzi, wypadku drogowego i zabaw na zamarzniętych zbiornikach wodnych.

Przypomnieli jak właściwie powiadomić odpowiednie służby ratownicze o wypadku, jakie niezbędne informacje trzeba podać, aby ułatwić ratownikom jak najszybsze dotarcie na miejsce zdarzenia. Strażacy przestrzegali przed wpadaniem w panikę, która może być przyczyną niepotrzebnych  i tragicznych w skutkach wypadków w trakcie prowadzenia działań ratowniczych. Prosili uczniów, aby nie niszczyli sprzętu przeciwpożarowego na terenie szkoły i wokół niej, gdyż ten sprzęt może być kiedyś bardzo potrzebny. Przygotowana przez strażaków prezentacja multimedialna bardzo podobała się uczniom.

 

 

 

 

 

 

 

foto>>>

 

POLICJA

Każdy uczeń musi wiedzieć, że jego bezpieczeństwo jest rzeczą bardzo ważną i w związku z tym musi znać zasady postępowania w różnych miejscach, czy w różnych sytuacjach życiowych, aby uniknąć zagrożeń jakie mogą w nich wystąpić. W tych działaniach profilaktycznych szkoła na szczególną pomoc może liczyć ze strony p. Anny Martuszewskiej funkcjonariusza Policji z Komisariatu w Rabce-Zdroju.

Szczególnym zainteresowaniem wśród uczniów cieszą się prelekcje na temat czynów zabronionych (wg KK) oraz odpowiedzialności karnej nieletnich. W czasie takich spotkań uczniowie mają również możliwość uzyskania informacji na temat instytucji pomagających osobom pokrzywdzonym. Taki wykaz instytucji znajduje się również na gazetce szkolnej Samorządu Uczniowskiego

 

 

 

 

 

 

SŁUŻBA ZDROWIA

Aby praca nauczycieli i wychowawców szkoły sanatoryjnej przynosiła spodziewane efekty konieczna jest dobra współpraca ze służbą zdrowia. Przez lata działalności szkoły i sanatorium wspólnie zostały wypracowane sposoby przekazywania informacji medyczno-pedagogicznych o uczniach-pacjentach. Zgromadzona wiedza o dziecku pozwala na szybkie podjęcie działań terapeutycznych  Zajęcia realizowane poza obrębem szkoły lub wymagające większego wysiłku są konsultowane z lekarzami prowadzącymi. Bliskość szkoły i oddziałów szpitalnych pozawala na codzienne rozmowy z personelem medycznym na tematy dotyczące uczniów-pacjentów. W ważnych sprawach dotyczących dzieci zbiera się zespół

terapeutyczny -lekarz,  pielęgniarka oddziałowa, dyrektor szkoły, pedagog szkolny, wychowawca. Na koniec turnusu służba zdrowia przedstawia swoje propozycje ocen z zachowania uczniów. Do tego celu służy zeszyt „zachowanie uczniów”. Personel medyczny uczestniczy również w życiu szkoły przez udział w szkolnych imprezach i uroczystościach.

 

 

 

GOPR

 

W ramach wakacyjnej akcji „Bezpieczne Góry”- odbyło się spotkanie z ratownikami GOPR-u,  w ich siedzibie na ul. Podhalańskiej. W programie zajęć mieliśmy: zajęcia na terenie GOPR-u oraz wspólne wyjście na górę Maciejowa.

Na terenie siedziby dzieci wysłuchały krótkiej prelekcji dot. pracy ratowników w terenie oraz podstawowych zasad poruszania się w górach po szlakach turystycznych.

Po prelekcji udaliśmy się na zajęcia terenowe. Dużą atrakcją dla dzieci okazała się możliwość jazdy na quadach w asyście ratownika oraz możliwość wspinania się na ściankę w pełnym stroju wspinaczkowym.  Dla wielu dzieci była to pierwsza taka możliwość skorzystania z tego typu atrakcji i przełamania swoich lęków i obaw.

Następnie nastąpiły zajęcia praktyczne z pierwszej pomocy w górach. Dzieci były świadkami symulowanej akcji ratunkowej z użyciem topoganu, skutera i samochodu ratunkowego i  jako „poszkodowani” sami mogli brać w tym udział.

Po skończonych zajęciach na terenie GOPR, udaliśmy się z ratownikami na szlak w kierunku góry Maciejowa, „czerwonym szlakiem”. Mimo złej pogody dotarliśmy do celu, podczas całej drogi wykorzystaliśmy wcześniej poznane wiadomości dot. poruszania się po szlaku, na bieżąco byliśmy informowani o otaczających nas szczytach gór w najbliższej panoramie.

Na polanie góry Maciejowej braliśmy udział w pogadance i zajęciach terenowych z pierwszej pomocy medycznej: złamanie nogi, omdlenia, ukąszenia (dzieci brały udział jako pozoranci) oraz uczyliśmy się jak prawidłowo wezwać pomoc.

Po zakończonych zajęciach wszystkie dzieci otrzymały „Dyplom uczestnictwa”.  Następnie udaliśmy się bezpiecznie w drogę powrotną. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, choć zmęczeni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

foto>>>

 

 

 


 

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

 

Rok szkolny 2012/2013 minister edukacji narodowej ogłosiła Rokiem Bezpiecznej Szkoły.

Ideą Roku Bezpiecznej Szkoły jest nie tylko podejmowanie działań na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa na terenie szkoły, ale również poza nią, w czasie wypoczynku zimowego – podczas wyjazdów czy też w miejscu zamieszkania. Podczas zajęć z pedagogiem szkolnym uczniowie mieli okazję do przypomnienia i utrwalenia zasad bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych. Działaniami wspierającymi aktywny ale bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży są akcje edukacyjne „Bezpieczny stok” oraz zimowa edycja akcji „Bezpieczna woda”. Po zajęciach zasady bezpiecznego wypoczynku zimowego zostały zamieszczone na gazetce Samorządu Uczniowskiego.

 


BEZPIECZNE WAKACJE

 

Okres wakacji to szczególny czas dla dzieci i młodzieży. Towarzyszące odprężenie sprawia, że często zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przeprowadzone zajęcia na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji miały na celu ograniczenie zagrożeń  przez przestrzeganie zasad w różnych miejscach i sytuacjach:

- w domu

- podczas pobytu nad wodą (rzeka, jezioro, morze, itp. )

- w czasie wycieczek: autokarowych, samochodem, górskich itp.

- podczas pobytu w górach

- w czasie zabaw na placach zabaw

- na ścieżkach rowerowych

- w kontaktach z obcymi osobami

- w kontaktach ze zwierzętami

Informacje na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji wraz z numerami telefonów alarmowych zostały zamieszczone na gazetce Samorządu Uczniowskiego

 

Miłego i bezpiecznego wypoczynku!

 


 

„CHROŃ SWÓJ TELEFON”

Jak podają statystyki policyjne najczęściej łupem złodziei padają pieniądze, dokumenty 

i telefony komórkowe. Złodzieje najczęściej wykorzystują naszą nieuwagę i roztargnienie i zanim się zorientujemy nie mamy telefonu. W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów zostały przeprowadzone przez pedagoga szkolnego zajęcia jak ustrzec się kradzieży telefonu.

Wspólnie z uczniami wypracowano następujące zasady postępowania:

1. O kradzieży telefonu komórkowego natychmiast powiadom wychowawcę, nauczyciela, służbę zdrowia, rodziców

Nie zostawiaj telefonu komórkowego bez nadzoru ( np. w  sypialni, w czasie zabiegów, w czasie lekcji)

2. Zachowaj nr identyfikacyjny telefonu (tzw IMEI)  jeśli masz taką możliwość oznakuj swój telefon

3. Korzystając z telefonu na ulicy, w tramwaju czy autobusie zachowaj ostrożność – złodziej może Cię obserwować

4. Nie pożyczaj telefonu do zabawy innym osobom

 

 


 

ŚWIATOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH WYPADKÓW DROGOWYCH

Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993r. przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten ma być wyrazem uznania dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin. Statystyki policyjne mówią, że każdego dnia ginie na świecie w wypadkach ok. 4 tyś osób, a setki tysięcy zostaje rannych. W tych liczbach znajduje się wiele dzieci

W naszej szkole dzień ten obchodzony jest od czterech lat i obchodzimy go w poniedziałek (bo niedziela jest dniem wolnym od nauki). Zajęcia profilaktyczne prowadzone przez pedagoga szkolnego mają uwrażliwić dzieci i młodzież na bezwzględne przestrzeganie zasad w ruchu drogowym i przypominania o tym dorosłym, którzy o nich zapominają

 


 

SPOTKANIE Z POLICJĄ

W lutym 2013 r. uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z policjantką p. Anną Martuszewską. Tematem prelekcji była odpowiedzialność karna nieletnich. Młodzież zainteresowana była również procedurami postępowania policji w sytuacjach kradzieży drobnych sum pieniędzy czy telefonów komórkowych.

 

 


 

DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE

Jednym z zadań szkoły są działania profilaktyczne. W realizacji zadań profilaktyki uczestniczą wszyscy nauczyciele wspierając rozwój uczniów w toku oddziaływań dydaktyczno-wychowawczych.

W każdym turnusie w ramach lekcji wychowawczych, zajęć z pedagogiem czy zajęć dodatkowych prowadzone są zajęcia profilaktyczne, które obejmują:

1. integrację zespołów klasowych prowadzących do lepszego poznania się uczniów w obrębie klasy, budowania poczucia akceptacji i przynależności

2. ćwiczenie umiejętności społecznych, interpersonalnych umożliwiające nabywanie umiejętności nawiązywania i podtrzymywania pozytywnych relacji z ludźmi, rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi, opierania się presji grupy

3. ćwiczenie umiejętności pozwalających kształtować właściwe postawy i hierarchię wartości, radzenia sobie ze stresem i napięciami emocjonalnymi

4. zajęcia umożliwiające poznanie własnych cech charakteru i wynikających z nich zachowań w różnych sytuacjach, poznanie reakcji i zachowań rówieśników

5. zajęcia dotyczące zdrowotnych i społecznych konsekwencji zachowań ryzykownych, często prowadzących do uzależnień, umożliwiające poznanie mechanizmów powstawania zaburzeń i możliwości przeciwdziałania im

 

Zajęcia opierają się na aktywności uczniów, z wykorzystaniem różnych form pracy – zabaw, ćwiczeń, swobodnej twórczości, pracy z tekstem, burzy mózgów, psychodramy, dyskusji, pogadanek ilustrowanych prezentacjami multimedialnymi i filmami. W zajęciach wykorzystywane są pakiety filmowe „Lekcja przestrogi 1, Lekcja przestrogi 2, Dziękuje … nie” oraz gotowe scenariusze zajęć.

 


 

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

Ferie zimowe to czas odpoczynku i zabawy. Nieważne gdzie je będziemy spędzać, ważne są zasady, o których zawsze należy pamiętać. O bezpiecznych zabawach zimowych, zagrożeniach jakie mogą się z nimi wiązać przypomniał uczniom z-ca Komendanta Straży Miejskiej Paweł Bieś. Niebezpieczne mogą być też kontakty z obcymi osobami i ataki ze strony zwierząt, zwłaszcza psów.

Spotkanie ze Strażą Miejską buło okazją do zdobycia umiejętności przewidywania zagrożeń i ich unikania. W czasie spotkania uczniowie mieli możliwość praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy. „Ratowali” kolegę, który w czasie jazdy na nartach doznał złamania ręki i ogólnych stłuczeń, bronili się przed atakiem psa, a także telefonicznie wzywali odpowiednie służby ratunkowe.

Zdobyte wiadomości pozwoliły na plastyczne przedstawienie tematu „Bezpieczne ferie zimowe”. Każdy z uczniów wykonał pracę plastyczną oraz mógł opowiedzieć jaką zasadę bezpieczeństwa ona przedstawia.

 


Linki do:

analiza ankiet dla nauczycieli

analiza ankiet dla uczniów

regulamin projektu http://www.malopolska.policja.gov.pl/prewencja/?show=32